69% מהעסקים בישראל: הורדת המיסים תיצור סביבה עסקית נוחה

אתמול נכנסה לתוקפה הרפורמה במס שתפחית את מס החברות ב-1% ל-24% ■ סקר שערכה CofaceBdi מעלה כי העסקים בישראל מברכים על המהלך – אולם חלק לא קטן מהם סבור כי שיעור המס לחברות צריך להיות אפילו נמוך מ-15%

תהילה ינאי מנכלית משותפת COFACEBDI - צילום: צביקה גולדשטיין

העסקים בישראל המתינו בכיליון עינים לכניסתה לתוקף של הרפורמה במס הכנסה אתמול (ראשון), עם כניסתה של שנת 2017. כחלק מהרפורמה מס החברות יורד בבשתי פעימות מרמה של 25% כיום, ל-24% בשינוי שנכנס לתוקפו אתמול, ול-23% בתחילת 2018.

מטרת האוצר בהפחתת המיסים היא עידוד ההשקעות במשק ושיפור הסביבה העסקית בישראל, וכמו כן היא כוללת הפחתת מסים לעובדים במעמד הביניים. בסה”כ רפורמת המיסוי מוערכת בעלות של 4 מיליארד שקלים בשנה.

 בסקר שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi לקראת כניסת הרפורמה במס עולה כי הקהילה העסקית אכן סבורה כי מהלך של הורדת מיסים היא הגורם העיקרי שיביא לשיפור ויצירת סביבה עסקית נוחה יותר. ב

סקר, שבו ענו 150 אנשי עסקים ממגוון גדול של תחומים עסקיים, ענו 69% מהנשאלים כי הורדת מיסים היא צעד חשוב שעל הממשלה לבצע כדי ליצור סביבה עסקית נוחה יותר.

רק 32% מהנשאלים סבורים כי יש לטפל בריכוזיות במשק במטרה להביא לשיפור הסביבה העסקית, 30% סבורים כי הפתרון הוא הורדת ריבית, 25% סבורים כי יש להגדיל את ההשקעה הציבורית בתשתיות, 21% ציינו כי יש להגדיל את מכסת יבוא עובדים זרים ו-17% ציינו כי מבחינתם כדי ליצור סביבה עסקית נוחה יותר ויש לפתוח ענפים נוספים ליבוא.

הסקר בוצע בקרב חברות מענפי המשק השונים: קמעונאות מזון, קבלני ביצוע, בקר דגים חלב וחקלאים, ייצור מזון וחברות הייטק ואינטרנט.

 לדברי תהילה ינאי, מנכ”לית משותפת בחברת CofaceBdi, “מהלך של הורדת מיסים מקבל עדיפות עליונה בקרב הקהילה העסקית כמהלך שמעודד עסקים, שכן הוא נוגע ישירות בקופת המזומנים של החברות. המדינה נחשבת בעיני בעלי החברות לשותפה לכל דבר, והירידה בחלקה בחלוקת העוגה מאפשרת לעסקים להשתמש בכספי המיסים שהתפנו להשקעות נוספות בעסק, בהתרחבות למוצרים ואזורים חדשים”.

“באופן די מובן, כמעט אף אחד מהמשיבים לא חשב כי המיסוי בישראל לא מספיק גבוה, וניתן להעלות אותו יותר. הדיעה הרווחת היא שמהלך של הורדת מיסים בישראל עשוי להוביל לעידוד העסקים והגדלת מחזורי הפעילות, כך שבסופו של דבר למרות הורדת המיסים, סך הכנסות המדינה מגביית מיסים עשוי לגדול”, אומרת ינאי.