רחוב בלוך בתל אביב – הרווחי ביותר בישראל לתמ”א 38

מדובר ברחוב המאפשר את הקפיצות הגדולות ביותר בשווי הנכסים לאחר ביצוע התוכנית ■ מרבית מבעלי הדירות ברחוב אינם מודעים לזכויות הבניה המגיעות להם

בנייה (צילום: )מיכאל גיידה, פיקסאביי

מחקר חדש איתר את הרחוב הרווחי ביותר בארץ לביצוע פרויקט תמ”א 38. מהבדיקה נמצא שדירות ברחוב בלוך בתל אביב יעשו את הקפיצה הגדולה ביותר בערך הנכס, כך עולה ממחקר של אתר TamaFix המאפשר לגלות את הבניינים הטובים בעיר לתמ”א ועליית שווי הדירה לאחר ביצוע הפרויקט.
איתור הרחוב הרווחי ביותר נעשה בשקלול של המחיר הגבוה ביותר למ”ר, זכויות הבנייה הגדולות ביותר שמעניקות עיריות באזורים שונים וריכוז כמות הבניינים המיועדים לתמ”א.
ברחוב בלוך מתאפשרת הריסת בנין והקמת בניין חדש על פניו, לכן בעלי דירות ייהנו מעליית ערך כפולה של תוספת שטח לגודל הדירה המקורי ומעליה נוספת של השטח הישן שיתומחר כבניה חדשה.
קיימות הרבה זכויות בניה בכל הרחוב והוא “גן עדן” ליזמים מאחר ואפשר לבנות בו שמונה עד עשר קומות במקום בניינים שכיום בעלי שלוש קומות בלבד, בנוסף מרוכזים ברחוב מספר בניינים גדול הייעודיים לתמ”א.
לדברי אלירן סימוני ממייסדי אתר TamaFix, לבעלי דירות יד שניה יש קושי רב להבין מהן זכויות הבנייה המגיעות להם ולכן למרבית מדיירי בלוך אין מושג שהם חיים ברחוב הרווחי ביותר בארץ לביצוע תמ”א וכך גם דיירים נוספים המחזיקים בנכסים בשכונות חמות.
“לא תמיד היזמים משתפים את הדיירים במלוא זכויות הבנייה שקיבלו מהעירייה, אנו רואים בניינים שעברו תמ”א שהדיירים פספסו תוספות השוות הרבה מאוד כסף. לכן הקמנו את אתר TamaFix המאפשר לכל אחד לברר על זכויות הבניה בכתובות שונות כדי שבעלי דירות ידעו מה לבקש מהיזם”, אומר סימוני.
ניתן לראות את הקפיצות בשווי הנכסים בבלוך בעסקאות שבוצעו השנה. דירת יד שניה בבלוך 24 בשטח של 65 מ”ר נמכרה ב- 2.68 מיליון שקל. במקביל דירה בבלוך 37 בשטח של 77 מ”ר בבנין שבוצע בו פרויקט תמ”א 38 נמכרה ב- 3.86 מיליון שקל.