פלוג: “זה הזמן להתמודד עם עודף הרגולציה בישראל”

נגידת בנק ישראל, הדוקטור קרנית פלוג צילום: קובי גדעון, לע"מ

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, התייחסה היום (שלישי) בוועידה הכלכלית-חברתית בבאר שבע.

“אני רוצה להתייחס לשעת כושר כדי לטפל בבעיה שהיא אבן ריחיים על המגזר העסקי – חוסר היעילות של הרגולציה. המדדים המקרו כלכליים מראים על צמיחה טובה, במיוחד בהשוואה בין לאומית, וזה הזמן לטפל באיכות הרגולציה. בתחום זה אנו רחוקים מהסטנדרט של המדינות המפותחות”, אמרה פלוג.

“מבחינה מקרו כלכלית, אנו צומחים בקצב נאה, למרות החולשה העולמית. מימד חשוב בצמיחה זה שוק העבודה, ויש נתונים טובים. שיעור האבטלה הוא 3.9 בגילאי 25-64. גם השכר עולה, קצב עליית השכר עובר את השלושה אחוזים. הצמיחה באה לידי ביטוי בעליה ברמת החיים. באופן כללי אפשר לומר שהמצב המקרו כלכלי הוא בהחלט טוב, ובמיוחד על רקע הסביבה הגלובלית הפחות טובה”, הוסיפה.

לדבריה, “זה הזמן להסתכל קדימה, ולבדוק איך מתמודדים עם האתגרים. עבור צמיחה מתמשכת וברת קיימא, יש הרבה נושאים שצריך לטפל בהם: הפריון, שהוא מרכיב בסיסי. שיפור החינוך, הכשרה מקצועי. נושא הבריאות, הסיעוד ועוד.  אתמקד בנושא הרגולציה והצורך לשפר אותה, כיון שנושאים אחרים דורשים השקעה תקציבית, והתקציב הנוכחי נותן רק מענה חלקי לכך. אבל שיפור הרגולציה והסרת חסמים זה לא דורש הרבה מבחינת התקציב. סביבה רגולטורית יותר ידידותית תעודד אנשים להשקיע פה, וזה ישפיע על הצמיחה ארוכת הטווח”.

“למצות את הפוטנציאל”

פלוג סיפרה כי “מדד הבנק העולמי שבדק את קלות עשיית העסקים, אנו במקום הלא מחמיא – 52. וב-2007 היינו במקום ה-27. מאז הדרדרנו, בעיקר כי אחרים שיפרו את הרגולציה אצלם. אם נכנס למרכיבי המדד. אפשר לראות את התחומים. אם זה לפתוח עסק 41, סחר בינלאומי, היתרי בניה, רישום נכסים, אנו רוחוקים ממצב בו עסקים יכולים לפעול בצורה סבירה”.

“אחד היתרונות של ההצטרפות ל-oecd, זה האפשרות להשוות למדינות שאנו רוצים להיות חלק מהן. הנוקשות של הרגולציה בשוק המוצרים, אנו במקום הלא מחמיא אחרי טורקיה. המורכבות של תהליכים ביורוקרטיים. מדד נוסף זה הנוקשות של הרגולציה בתחום הקמעונאות, בכל ההיבטים האלה מצבנו לא טוב. ויש לאן להתקדם. הנושא הרגולציה אנו יכולים לטפל בלי להגדיל את התקציב בצורה משמעותית”, היא הוסיפה.

לדבריה, “אנו מיישמים רפורמות בערך בקצב בו מיישמות מדינות אחרות רפורמות בתחומים האלה. אבל אם נמשיך כך לא נוכל לסגור את הפער בינינו למדינות המתקדמות”.

הנגידה גם הציעה פיתרון. “מה שנדרש כעת זו תכנית אסטרטגית קדימה, שתכלול בין היתר, המשך של יישום רפורמות, שהתחילו אמנם ליישם אך לאט מידי. צריך שיהיה one stop shop של רגולציה, שעסק יוכל להתנהל מול גורם אחד. צריך להמשיך את המאמצים להסיר חסמים, בין היתר למשל אחידות התקינה ודברים נוספים. וגם לקדם את העברת המידע בין משרדי הממשלה, בכל הנוגע לאישורים סטטוטוריים. הטווח הארוך כבר כאן. ואם נאמץ תכנית וניישם אותם. נוכל להעלות את המשק על פסים של צמיחה ולמצות את הפוטנציאל העצום שיש פה”.