מדדי המניות המובילים ממשיכים לעלות

כלכלני הראל פיננסים ממשיכים לעקוב אחרי שוק ההון - מזווית מבטם ולדבר על הצלחת שוק המניות בעת האחרונה

סקירה כלכלית (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

שווקי המניות עלו השבוע כשבארה”ב המדדים המובילים ממשיכים לשבור שיאים. מדד S&P500 עלה ב-3.08%, מדד נאסד”ק עלה ב-3.59% ומדד ראסל 2000 עלה ב-5.62%.

מתחילת השנה מדדS&P50 0  הניב תשואה של 10.55%, דאו ג’ונס 13.38%, מדד נאסד”ק עלה ב-8.73% ומדד ראסל 2000 עלה ב-22.2%.

אירופה סיכמה שבוע חיובי עם עליות שערים משמעותיות כשמדד דאקס הגרמני עולה ב-6.56% השבוע וכבר נמצא בטריטוריה חיובית של מעל 4% מתחילת השנה, מדד המניות הצרפתי CAC עלה השבוע ב-5.19% ומדד יורוסטוקס 50 עלה ב-6.06%. את העליות הובילו מניות הבנקים כאשר מדד הבנקים האירופאי עלה ב-9.5% והבנקים באיטליה עלו בכ 13%.

בישראל גם כן עלו מדדי המניות המובילים כשהמגמה ממשיכה להיות התחזקות של מניות השורה השניה ושלישית. מדד ת”א 25 עלה ב-0.88%, ת”א 75 עלה ב-2.15% ומדד יתר 50 עלה ב-3.02%.

אנו ממשיכים להיחשף למניות בכ-70%-80% מהמקסימום האפשרי בתיקים כאשר בישראל המיקוד ממשיך להיות במניות השורה ושניה והשלישית (מניות מתוך מדדי ת”א 75 ויתר 50) ובחו”ל בעיקר לארה”ב.

אג”ח קונצרני – דירוגים נמוכים המשיכו לתפקד טוב יותר, מה הלאה?

מרווחי האג”ח הקונצרני בארה”ב המשיכו להצטמצם בעיקר בדירוגים הנמוכים וה-HIGH YIELD שנמצאים בשפל של שנתיים ובמרווח של 3.7% בלבד מהתשואות הממשלתיות בתקופה של 10 שנים, המשך המגמה החיובית בעולם ממשיכה לתמוך באפיק הקונצרני בכלל ובדירוגים הנמוכים בפרט.

גם בישראל האפיק הקונצרני תפקד טוב השבוע, מדד תל בונד 20 עלה 0.31%, מדד תל בונד שקלי עלה ב-0.28% ומדד תל בונד תשואות עלה ב-0.6%. המרווח בין הדירוגים הנמוכים (BBB+) לדירוגים הגבוהים (AA) ממשיך להצטמצם ועומד על פחות מ-0.7%, דבר שלהערכתנו לא אמור להמשיך ולכן אנו ממליצים להיחשף יותר לאג”חים מקבוצת ה A וזאת לצד בחירה סלקטיבית של אג”חים גם בדירוג נמוך יותר ובחינה מדוקדקת של כל הנפקה בכל דירוג. אנו ממשיכים להגדיל בצורה מדודה את החשיפה לאפיק הקונצרני לכיוון 40% מתיק ההשקעות.

תיק השקעות –  שילוב של ממשלתי, קונצרני ותוספת של מניות

כפי שכתבנו בסקירות הקודמות, להערכתנו עליית התשואות בארה”ב היתה מהירה מדי ואינה תואמת את נתוני המאקרו, כלומר, נתוני המאקרו טובים, אך לא דיים כדי להצדיק עלייה מהירה כזו. יש להערכתנו מקום להארכת מח”מ מסויימת על בסיס תשואה פנימית גבוהה יותר ואולי צפי לרווחי הון קלים אולם יש לזכור את התנודתיות שמגיעה עם המהלך הזה.

עליית התשואות בארה”ב מושכת את התשואות למעלה בשווקים רבים כולל ישראל, להערכתנו תוואי העלאת הריבית הנגזר מהשוק המקומי גבוה מידי ואינו עולה בקנה אחד עם נתוני המאקרו בתוכם האינפלציה, עוצמת השקל שנמצא בשיא של 15 שנה מול סל המטבעות והצמיחה הצפויה (שגם זו נפגעת מחוזקו של השקל) ולכן אנו לא צופים העלאת ריבית בישראל בשנת 2017

אנו עדים להמשך זרימת כסף לשווקים וזו ממשיכה לתמוך בשווקי המניות מצד אחד ובהמשך ירידת תשואות מצד שני שמביאה לצמצום המרווח בין האג”חים מקבוצת דירוג BBB לקבוצת דירוג ה A , להערכתנו התשואה העודפת בדירוגים הנמוכים בחלק מהמקרים אינה מספקת.