להשקיע אצל טייקונים או בעסקים קטנים?

הניסוי החברתי שכובש את הרשת: היכן מעדיפים הישראלים להשקיע את כספם?

עלייה בתיק ההשקעות (אילוסטרציה: פיקסביי)

אילו הייתה לכם את היכולת לבחור במי הייתם רוצים להשקיע את כספכם – בטייקונים או בבעלי העסקים הקטנים?
זו השאלה שנשאלו עשרות עוברי אורח ובעלי עסקים במסגרת הניסוי החברתי שערכה פלטפורמת ההשקעות BTB.
מהנתונים שאספה חברת BTB, עולה כי בעוד שהשקעה בבעלי ההון מניבה תשואה של 4.4% בממוצע, השקעה בבעלי העסקים הקטנים בישראל מניבה 7%.
על בסיס אותם נתונים, נערך “ניסוי הצנצנות” אשר במסגרתו התבקשו עוברי אורח ובעלי עסקים בשוק הכרמל לקחת מטבע ולבחור באילו מבין הצנצנות היו רוצים להשקיע אותו – באחד מבין הטייקונים המוכרים – או בבעלי העסקים הקטנים.
בעוד ש- 61% מהמשתתפים העדיפו להשקיע את כספי הפנסיה שלהם בעסקים הקטנים רק 8% העדיפו להשקיע אצל תשובה, 16% אצל פישמן ו- 14% אצל שאול אלוביץ’. “הטייקונים מחקו לנו את הפנסיה” “הטייקונים רק לוקחים ולא מחזירים, העסקים הקטנים הם בסיס הצמיחה שלנו”, כך התבטאו העוברים ושבים שהשתתפו בניסוי חברתי שתועד בסרטון, עלה לרשת וזכה לעשרות אלפי צפיות ושיתופים.
חברת BTB, פלטפורמת ההלוואות החברתיות לבעלי עסקים קטנים ובינוניים החלה בימים אלו קמפיין הקורא לשינוי חברתי וכלכלי במדיניות ההשקעה של כספי הציבור, לטובת הקמפיין הקימה החברה עמוד פייסבוק בשם “צאו לי מהכיס”.
מייסד חברת BTB אלון כץ: “לצערנו מנהלי קרנות הפנסיה והגמל ממשיכים להתעלם מכך שבשנים האחרונות יותר ויותר בעלי הון ירדו מנכסיהם – ומנוע הצמיחה של הכלכלה בישראל הוא למעשה העסקים הקטנים והבינוניים. האבסורד הקיים היום בשוק, והציבור כלל אינו מודע לכך, זה שמדיניות ההשקעה מתמקדת בבעלי ההון בעוד שבפועל העסקים הקטנים בישראל הם אלו שמניבים תשואה גבוהה יותר”.
“החלטנו להרים את הכפפה ולצאת לקמפיין שדרוש שינוי באותה מדיניות שרק משמרת את הריכוזיות, ומחלישה את בעלי העסקים שצומחים במשק. אנו קוראים למנהלי קרנות הפנסיה והגמל להקשיב לציבור בישראל שאת כספו הם מנהלים ולהשקיע לפחות 2% מהכספים – בבעלי העסקים הקטנים”, דברי כץ.