“כמדינה אנחנו לא טובים באסטרטגיות ארוכות טווח”

מנכ"ל מידרוג, ערן היימר: "התעשיות המסורתיות שלנו בקשיים. טבע וכיל, מניות העם, בשחיקה מתמשכת ומעבר למה שזה גורם לחסכונות שלנו, אין תוכנית ממשלתית אמיתית לסיוע לצמיחת תעשיה אלטרנטיבית".

ערן היימר, מנכ"ל מידרוג צילום: יעל צור

“אם בעבר,  היעד המרכזי היה הפחתת יחס חוב תוצר מכ-100% ל-60%, הרי שהגענו אל היעד. האבטלה נמוכה מאי פעם, השער חזק, המשק צומח. שיעור החיסכון במשק גבוה. היעד או האתגר הבא שעומד לפתחנו כמדינה הוא  להדביק את הפערים בתחומים אחרים, בפרודוקטיביות (הפריון בישראל נמוך), בחינוך ובבריאות, ברמת החיים ואיכות החיים, אפקטיביות הממשלה ועוד” – כך אמר היום ערן היימר, מנכ”ל חברת דירוג האשראי מידרוג בכנס “פורום שוק החוב” ה- 23 בתל אביב.

היימר הוסיף ואמר עוד כי “המדיניות הכלכלית הממשלתית מתמקדת במיוחד בתחום הנדל”ן ונלחמת בתחנות הרוח של הריבית הנמוכה והעדר אפיקי השקעה. האתגרים לא פשוטים והתהליכים ארוכים. כמדינה, אנחנו לא מאוד טובים בתוכניות אסטרטגיות ארוכות טווח, אבל כיום זה בדיוק מה שצריך”.

לדבריו, “אסור להזניח את פתרון בעיות העתיד לטובת מלחמות ההווה. הבירוקרטיה והרגולציה שלנו מסואבות ולא יעילות ולא נראה שיש מאמץ אמיתי לשפר את זה. למזלנו הרב ההייטק לא צריך את הממשלה, בכדי לפרוח אבל אי אפשר לנוח על זרי הדפנה”.

היימר אף מציע פתרון: ” בכדי להמשיך ולהוביל בחדשנות המדינה חייבת להשקיע בהשכלה גבוהה והכשרת עובדים במקצועות המתאימים, להשקיע בתשתיות ולהוריד את יוקר המחיה, בכדי שהדור הצעיר יישאר פה”.

בנוסף אמר היימר כי “התעשיות המסורתיות שלנו בקשיים. טבע וכיל, מניות העם, בשחיקה מתמשכת. מעבר למה שזה גורם לחסכונות שלנו, אין כיום תוכנית ממשלתית אמיתית לסיוע לצמיחת תעשיה אלטרנטיבית”.

היימר סיכם, “מהפיכת הגז מורגשת בייצור החשמל אך עדיין לא מורגשת בתעשייה ולא תורמת מספיק לכלכלה הריאלית. שוק ההון שלנו תומך בחברות נדל”ן, אבל מעט מדי בחברות תעשיה. לכן ההייטק נאלץ למצוא אפיקי מימון בחו”ל. העושר האדיר שנצבר בקרנות הפנסיה לא תומך עדיין בצמיחה כלכלית עתידית, לכן, חייבים לחבר בין העולמות כדי להבטיח צמיחה ברת קיימה. אך לרגע שלא תצאו מפה פסימיים. העוצמה של הכלכלה הישראלית בעשור האחרון הייתה חסרת תקדים, בין סבבי לחימה מלבנון ועזה, תחת אש ועם משבר כלכלי גלובאלי –  הצלחנו כמדינה להביס כל תחזית אופטימית”.