ירידה של 12% בתביעות אבטלה בדרום

היישובים בהם שיעור האבטלה הוא הגבוה ביותר הם היישובים הבדואים: 25% אחוזי אבטלה ביישוב ערערה, 21% בכסיפה, 16% בתל שבע, ו-16% בלקיה. לעומת זאת, בבאר שבע 5% אבטלה, באילת 3% ובעומר 2%

בועז הירש, מנכ"ל שירות התעסוקה (צילום: יח"צ)

ועדת העבודה והרווחה התכנסה היום (שלישי) ועסקה בפתרונות תעסוקה בדרום.

במהלך הדיון אמר מנכ”ל שירות התעסוקה בועז הירש, כי למרות שנתוני האבטלה בדרום הארץ, העומדים על 6%, גבוהים מהממוצע הארצי העומד על כ-3%, משנת 2015 חלה ירידה של 12% בתביעות אבטלה וירידה של 28% בתביעות הבטחת הכנסה.

עוד נמסר לוועדה על ידי שירות התעסוקה כי בשנת 2016 פגש שירות התעסוקה 85,953 איש ואישה תושבי הדרום, ובחודש ממוצע מגיעים ללשכות כ-39,600 איש. היישובים בהם שיעור האבטלה הוא הגבוה ביותר הם היישובים הבדואים: 25% אחוזי אבטלה ביישוב ערערה, 21% בכסיפה, 16% בתל שבע, ו-16% בלקיה. לעומת זאת, בבאר שבע 5% אבטלה, באילת 3% ובעומר 2%.

מנהלת אגף אסטרטגיה ותכנון מדיניות במשרד הכלכלה, מיכל פינק: “נקצה 750 מיליון שקלים לסיוע תעסוקתי בדימונה, ערד וירוחם. נביא 3-4 מפעלים איכותיים של תעשייה מתקדמת, ונסייע לעסקים קטנים”.

ח”כ חיים ילין (יש עתיד), תושב הדרום ציין כי “הדרום מאופיין בהתפתחות מאוד מואצת ובפער גדול בין הצרכים למקצועות המבוקשים. הצפון נושא אל הדרום עיניים: הצלחנו להביא את הצבא לשם, ואת כביש 6 לשם. עם זאת חסרים מאות מהנדסים באזורי התעשייה”.

ח”כ טלי פלוסקוב (כולנו), תושבת הדרום הוסיפה כי “מי שמאבד מקום עבודה במרכז יכול לחצות את הכביש ולחפש אלטרנטיבה, בערד, העיר בה אני מתגוררת ועמדתי בראש העירייה שלה, אין אלטרנטיבה. אם לא משתלם למפעלים, הם לא יגיעו. זאת למרות שיש שטח בשפע, מבנים בשפע, עובדים יש בשפע. חייבים להכניס את היד לכיס ולהפוך את העסקה לכדאית עבור היזמים. עד אז, ימשיכו ההבטחות ומפעלים לא יקומו”. בעקבות דבריה של ח”כ פלוסקוב, קרא בוחבוט לתת לעיריות סמכויות למתן הקלות בארנונה למפעלים שיקומו בדרום.

יו”ר הוועדה, ח”כ אלי אלאלוף (כולנו), קרא לסטודנטים שנטלו חלק בדיון הוועדה: “אל תמכרו את הנגב בזול. הנגב הוא העתיד של המדינה. אין לנו קרקעות פנויות. מיליארדי שקלים נכנסו למדינה מפינוי מחנות צה”ל במרכז הארץ, וכמה מזה הושקע בדרום? אל תוותרו בקלות על קרקעות, זה נכס יקר מאוד”.