חשיפה ראשונה: מי בכלל שמע על אם חרדית בגיל השלישי שמפרנסת לבד את כלכלת הבית המודרני ב-2016, מבלי להתפשר על גידול הילדים המסורתי?

לא יאמן. איך הצליחה אלמונית מבני ברק להתגבר על שבץ במשפחה, עסק שקרס מול העיניים וחוב שהתנפח ל-1,000,000 ₪ להפוך ל"גורו" שמשחררת עשרות נשים חרדיות מהנטל הכלכלי של אחזקת בית שומר מצוות? יצאנו לבדוק.

ד”ר מתוקה הורוביץ (70), מייסדת “המרכז לנשים מרוויחות ומצליחות” ואת הקמפוס החרדי תלתן, מובילה אחריה דור חדש של נשים חרדיות ודתיות אל ביטחון כלכלי המאפשר את גידול הילדים המסורתי, מבלי להתפשר על אורח חיים שומר תורה. היא מהווה דוגמא אמתית שאפשר להגיע להצלחה מסחררת גם בגיל השלישי.

אבל היום לראשונה, מתוקה חושפת בפנינו שבעצם הדברים לא תמיד היו ככה….

עוד ב-89′ ד”ר מתוקה הייתה מחלוצי הנשים במגזר החרדי שבחרו לצאת לשוק העבודה. בנוסף לבעלה שהיה המפרנס העיקרי בבית, היא עבדה כשכירה במרפאת “עזרה ומרפא” בירושלים, ובמקביל החזיקה עסק עצמאי זעיר לרפואה משלימה. מתוקה עשתה הכל בכדי להביא את ההכנסה הנדרשת לקיום הבית. היא נאלצה לנווט הלוך ושוב בין גידול הילדים, העבודה כשכירה והלקוחות הפרטיים תוך כדי שמירה קפדנית על אורח חיים דתי-חרדי בבית.

דבר שלא היה פשוט בימים של אז, ועוד יותר לא פשוט בימינו היום.

בעלה היה אחראי על הכספים ועל ההתנהלות הפיננסית המשפחתית. והיא, על משק הבית. חלוקת התפקידים הזו החזיקה מעמד לזמן די רב. עד שבוקר קריר אחד במאי 2011 – טרף את כל הקלפים… אירוע מוחי שאף אחד לא צפה, הותיר את בעלה מושבת לחלוטין עם תהליך שיקום ארוך ומייגע במשך 16 חודשים.

ברגע אחד מתוקה מצאה עצמה נושאת את כל נטל כלכלת הבית על הכתפיים, בעל במצב סיעודי , 4 ילדים, עבודה כשכירה, עסק עצמאי וגם ההתמודדות עם המצב החדש….

אבל זה לא בדיוק נגמר שם… נכון?

“לא… במקביל, העסק העצמאי שלי צמח ודרש מעבר למקום גדול יותר. אני לא רוצה להיכנס לסיפור הזה יותר מעבר לנדרש כי הבטחתי לעצמי להשאיר אותו מאחורי ולהמשיך הלאה. בגדול… נותרתי חסרת כל, מחוץ לסטודיו שהיה לי ועם חובות של 1,000,000 ₪”

מתוקה, אז מה עשית כשפתאום המציאות הכתה בך מבלי התראה מוקדמת?

 “זה לא היה פשוט בכלל. אם נשים לרגע את ההתמודדות האישית עם המצב של בעלי בצד, הבנתי שצברתי פער של 20 שנה בידע פיננסי שלא נחשפתי אליו כיוון שבעלי טיפל בו… נדחקתי לפינה. אז עשיתי את מה שתמיד נראה לי הכי הגיוני. להשיג את הידע שחסר שלי ממי שכבר השיג את התוצאה שאני רוצה בעצמי. אז לקחתי קורסים על ניהול כלכלת הבית ועל איך באמת לפתח עסק מניב.

בעזרת הכלים שלמדתי אצל איק”א , ארגון מסילה, אלי שביט, גרסיאלה שפירו-גולדמן, מיכאל גורביץ, גיל אורלי (הפכתי גם למנטורית בסוד הכסף) ועידן וולר, הצלחתי להגדיל משמעותית את כמות הלקוחות שלי בזמן קצר, ורכשתי את הידע הפיננסי שאפשר לי להרים את הראש מעל המים במשך השנה הראשונה”

אז איפה הייתה נקודת המפנה?

“זאת הייתה שנה מייגעת והגעתי למצב קשה. אבל כל עתיד המשפחה נח על הכתפיים שלי אז לא באמת הייתה לי ברירה חוץ מלהסתכל קדימה ולהבין איך לצאת מהבור הזה. איך אפשר להביא את היציבות הכלכלית הביתה ולספק את כל הצרכים לשיקום של בעלי.

למזלי, הרבה חברות ונשים במגזר החרדי שמעו עליי והתחילו להתייעץ איתי לגבי כלכלת הבית ופתיחת עסק עצמאי משלהן. את חלקן התחלתי ללוות בצורה לא רשמית – והן הצליחו להשיג תוצאות מאד יפות. הבנתי שמתחילה מגמה במגזר החרדי של נשים שצריכות להחזיק את הבית כלכלית ולצאת לפרנס את משפחתן”.

משרד האוצר – אפריל 16: שיעור הנשים החרדיות העובדות גדל ב 28% בשנים האחרונות.

אוקי… ומה קרה אח”כ?

“התחלתי ללמד נשים חרדיות בקבוצות קטנות מפה לאוזן. העברתי להן את כל מה שצריך לדעת על כלכלת הבית ועל יצירת עסק מניב. הצלחתי לעזור לעשרות נשים להתפרנס בכבוד. גיליתי ציבור שלם של נשים חרדיות ודתיות שנקלעו לפערי ידע לא הוגנים על התנהלות נכונה של כלכלת הבית. וכל מה שהן רוצות, זה לא להיות תלויות כלכלית באחרים כדי לאפשר את אורח החיים הדתי. (כגון גמ”חים ומוסדות צדקה) משם בעצם התגבש הרעיון ליצירת הסדנא. – “העצמה אישית לעסק מרוויח ומצליח בלי הלוואות והוצאות מיותרות”

ומה לומדים שם?

“את כל המכלול הנדרש ליצירת עסק מניב מהבית. בין אם זה העצמה אישית, מה זה שיווק, כמה זמן, מתי ואיך את רוצה להפעיל את העסק שלך? איך להודיע לאנשים על העסק שלך? איך את מפתחת את היכולת להרוויח? והכי חשוב, איך לשדרג את עצמך להגשמה עצמית וסיפוק – כל זה מבלי לפגוע כמובן בגידול הילדים בבית שומר מצוות.”

רגע, אז לא עדיף להן כבר לצאת לשוק העבודה?

“לא בדיוק. רוב המקומות בשוק העבודה, מעסיקים נשים וגברים ביחד במקומות מעורבים. מה שמקשה מאוד לנשים להיכנס לשם. ולכן עדיף להן לפתוח עסק לבד.”

וזה באמת שווה את הכאב ראש והניירת של פתיחת עסק עצמאי?

“היזמות העסקית הזעירה בתוך הקהילה החרדית מתאימה מאוד לאופי הקהילה. פה לאוזן והרצון לעזור אחד לשני מבפנים. כל אחת מהמשתתפות נדרשת לכלים מקצועיים לניהול העסק, למשל: תוכנית  עסקית, ניהול מלאי, תמחור, רישום ומיסוי וכו’. אני תמיד דואגת שהעסק לא יבוא על חשבון הילדים, ושהם תמיד יישארו ראשונים בסדר העדיפויות.”

ואיפה הבעל בכל זה?

“בבתים חרדיים רבים שבהם הבעל לומד תורה והאישה מפרנסת, האפשרות הזאת להכניס יותר כסף, מתקבלת בברכה.”

ואיך ה”רדיפה” הזאת אחרי הכסף מסתדרת עם האמונה שלך?

“זאת ממש לא רדיפה. הכסף הוא רק אמצעי. אני מאמינה שאם הקב”ה בירך אותך בכישורים ובתכונות, אי אפשר לשמור את זה רק לעצמך. אני מתרגשת כל פעם מחדש כשאני רואה נשים חרדיות שעושות חיל. בסופו של דבר הכסף מאפשר להן רווחה כלכלית בבית של תורה.”

למה כדאי להצטרף לסדנה?

“בפעם האחרונה שבדקתי, אף תוכנית או מוסד אחר, לא לוקח את כל המשתתפים שבו יד ביד את התהליך המלא – החל מבחירת העסק, הרישום מול רשויות המס, איך למנף אותו שיווקית ולהביא את הלקוחות, כפי שאני מעבירה ב 8 מפגשים בסדנא. ואם זה לא מספיק אני דואגת שכל המשתתפות יקבלו כלים פרקטיים להעצמה עצמית כדי שיוכלו להתמיד וליהנות מפירות ההצלחה שלהן לאורך זמן”

ויש אחריות כלשהיא?

“כן, והיא גם מאד הוגנת. אם עד המפגש ה-3 עשית את כל המטלות, ולמרות זאת  עדיין לא קיבלת תוצאות – כל הכסף חזרה.”

אז למי זה מתאים?

“לנשים דתיות וחרדיות שרוצות לפרנס בית שומר מצוות לרווחה, מבלי לקחת הלוואות או השקעות מיותרות למיניהן.”

ומתי הכי טוב להצטרף לסדנא?

“עם יד על הלב, מאד קל להיתקע עם הכביסות, הבישולים ולמצוא שלל תירוצים למה אין מספיק זמן, כסף או אנרגיה כדי לצאת מהבית. אבל בימינו, חייבים לדאוג לרווחה הכלכלית לילדים. ומי בדיוק יכול לספק את הצורך הזה במגזר הדתי מלבד האמא? עדיף להתחיל כמה שיותר מוקדם כי הרבה יותר קל כשיש לך פחות מחויבות ויותר אנרגיה, מאשר אח”כ כשיש יותר ילדים, יותר הוצאות ויותר התחייבויות…”

את יכולה לתת כאן דוגמא מה כל אחת מהקוראות שלנו יכולה לעשות כבר היום?

“כמובן. זה ממש פשוט. לדוגמא רחל, 32 (השם המלא שמור במערכת) הייתה ידועה בכישורי הבישול שלה. אז אמרנו, למה לא למנף את זה? הרי היא כבר מקבלת שלל מחמאות על הבישולים שלה. אז במקום להכין כמות שתספיק רק למשפחה… בכל יום חמישי היא מכינה סירים לישיבה שלמה בבני ברק שהגענו להסדר איתם. וככה, מהגדלת הבישולים פעם בשבוע – היא מכניסה עוד 2,300 ₪ לכיס. בלי סיכון, בלי הלוואות ומבלי להתפשר על הילדים.”

ואיך אפשר ללמוד ממך עוד?

“זו כמובן הייתה רק דוגמא אחת מכלל הנשים שכבר השתתפו בסדנא. אני אתן לך קישור בלעדי לקוראות האתר שבו הן יוכלו לקבל ממני מדריך חינם במתנה. במדריך הן יגלו מגוון דרכים להעצמה אישית, המהווים את הכוח המניע כדי לעשות את השינוי המיוחל. יודעת מה? אני אפילו אתן שיחת ייעוץ במתנה למי שתוריד את המדריך, בה נבצע: (1) בירור התאמה לסדנא המלאה (2) קבלת מלגת השתתפות מוזלת ל-20 הנרשמות הראשונות לרגל הסדנא ה 18 שאני מעבירה.

תלחצי כאן בכדי לקבל עותק חינם במתנה מד”ר מתוקה על יצירת הכוח המניע להצלחה, ושרייני לעצמך את מלגת ההשתתפות המוזלת <<<