זה הזמן לחשיפה למניות הגדולות יותר

כלכלני הראל פיננסים מעריכים כי "בניגוד לשנה האחרונה, להערכתנו עדיפות כרגע לחשיפה למניות הגדולות יותר והעדיפות למניות בינוניות וקטנות נחלשה"

סקירה כלכלית (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

עונת הדו”חות בוול סטריט נכנסת לישורת האחרונה, כאשר 357 חברות מתוך S&P500 כבר פרסמו דו”חות, במה שנחשב לעונת הדוחות הטובה ביותר מזה כמעט שנתיים (מהרבעון הראשון של 2015) עם עלייה של 4.5% בהכנסות החברות ומעל 5% ברווח. הסקטורים הבולטים ביותר בדו”חות הם הפיננסים, חומרי הגלם והצריכה המחזורית.

המגזרים החזקים ביותר בשוקי המניות מתחילת השנה הם הטכנולוגיה, חומרי הגלם והצריכה המחזורית. אנו ממשיכים להעדיף את הגישה הגלובלית, שיוצרת עדיפות לסקטורים ולא לשוק ספציפי. השיטה הזו יוצרת מצב שבו למשל יש עדיפות למניות הפיננסים בארה”ב על פני אירופה (שם הבנקים מתפקדים פחות טוב גם לאור היעדר צפי לעליית ריבית וגם בשל פתיחת מרווחים בין אג”חים של מדינות הדרום לגרמניה). בתחום חברות מוליכים למחצה נוצרת עדיפות לחשיפה למניות בטייוואן על פני חשיפה למניות כמו אינטל בארה”ב. ארה”ב אמנם מהווה את רוב החשיפה בתיק הסקטוראלי, אך קיים ייצוג גם לסקטורים בשווקים אחרים.

הודות לגישה הסקטוריאלית הגלובלית הזו, נוצרת עדיפות “לתיבול” חשיפה לסקטורים מסוימים דרך שווקים מתעוררים. כך לדוגמה חשיפה לתחום האנרגיה דרך חברות רוסיות, הזולות יותר באופן משמעותי מחברות האנרגיה האמריקאיות. בכלל, החשיפה לשווקים כמו ברזיל והודו מצדיקה את עצמה מתחילת השנה ועל רקע האפשרות שבניגוד לשווקים המפותחים בהן דווקא תיתכן הורדת ריבית – מגדילה עוד את האטרקטיביות של המניות.

עדכון המדדים בשוק המקומי הוביל ביום חמישי למסחר בהיקף של מעל 7 מיליארד ₪, כאשר בניגוד לטענה הרווחת שלא צפויה דרמה כי רוב השחקנים כבר היו מוכנים, ראינו תנודתיות גדולה במניות רבות. בקרנות הנאמנות ניצלנו את ההזדמנות להקטין חשיפה למניות קטנות, שהסחירות בהן צפויה להיות מאוד נמוכה מעתה (מה שאכן בא לידי ביטוי בירידה חדה במדד 60SME היום, א’). ככלל, בקרנות מניות מנוהלות יש להערכתנו עדיפות כרגע לחשיפה למניות הגדולות יותר והעדיפות למניות בינוניות וקטנות נחלשה משמעותית – בניגוד למצב שהיה בשנה האחרונה.

המכפילים בשוק המקומי ממשיכים להיות נמוכים בהשוואה עולמית ולכן ממשיכה להיות הצדקה להקצות לו מעל 50% מתיק המניות. בארה”ב לדוגמא המכפילים גבוהים ועומדים על  21.5 לפי רווחי השנה האחרונה, אך אלו יכולים להתמתן במהירות בעקבות  רפורמת המס של טראמפ, שאם אכן תצא לפועל תוריד את המכפילים העתידיים (כי תעלה את רווחי החברות).

אג”ח קונצרני –  אחד האפיקים הגדולים ביותר בתיק ההשקעות

מרווחי הקונצרני בעולם שמרו בשבוע האחרון יציבות גם ב-High Yield וגם בדירוגי השקעה. בשבוע האחרון ראינו בעולם כסף מתחיל לחזור לאג”חים בדירוג גבוה, גם ישירות וגם דרך ETF. מתחילת 2017 גייסו קרנות הסל הגדולות על אג”ח בדירוגים גבוהים מעל 6 מיליארד דולר (בראשם LQD). מתחילת השנה הניבה קרן סל כמו LQD (קונצרני בדירוג השקעה במח”מ של כ-8 שנים) כ-0.5%, בעוד שהתשואות הממשלתיות באג”ח ל-10 שנים (מח”מ דומה) נשארו כמעט ללא שינוי.

גם בשוק המקומי אנו רואים ביצועים טובים יותר לאג”ח הקונצרני בדירוג גבוה מאשר לאג”ח הממשלתי ולכן אנו במקרים לא מעטים אנו מאמצים את הקונצרני כתחליף לממשלתי. על רקע ירידת ציפיות האינפלציה, בשבוע האחרון האפיק השקלי תפקד טוב יותר. בעוד שתל בונד 20- ו-60 ירדו בשבוע החולף בכ-0.1%, תל בונד שקלי עלה בכ-0.3%. גם בדירוגים הנמוכים השקלים עשו טוב יותר.

בעוד שאנו ממשיכים לשמור על רכיב קונצרני גדול יחסית בתיק ההשקעות (כ40% מהתיק כולו), אנו ממשיכים להקטין חשיפה לדירוגים נמוכים, מתוך הערכה כי אלה לא יוכלו לשחזר את הביצועיםהמצוינים של 2016 לאור המרווחים המאוד נמוכים שם. המח”מ הכללי בקונצרני קצר יחסית ועומד על כ-3 שנים.

תיק השקעות –  לוקחים סיכונים, אבל מחושבים

נתוני המקרו והמיקרו ממשיכים להיות טובים ושולחים את השווקים לשיאים חדשים על בסיס הגדלת הסיכונים. סין מדווחת על צמיחה גבוהה ושולחת למעלה את מחירי חומרי הגלם ומשפרת את מצב הרוח בכל העולם (למרות מינוף החברות שם).

למרות עליית המניות, תשואות האג”ח נשארות יציבות ולא עולות (אין צפי לעליית ריבית מהותית), במקביל לציפיות האינפלציה שלא עלו השבוע. הדבר תומך בחשיפה לשוק האג”ח על פני שמירה על נזילות ומעודד להמשיך להגדיל חשיפה לקונצרני כדי לשפר את התשואה הפנימית בתיק ההשקעות.

תיק ההשקעות נשאר במח”מ בינוני, שכן החלק הארוך עדיין אינו מספק פיצוי על רמת התנודתיות שהוא טומן בחובה. המח”מ הכולל של התיק נע בין 3.5-4.5, קצר יותר בקונצרני וארוך יותר בצמודים.