ביקורת ספר – ‘דוהרים במקום’ מאת יוני ויצמן

בתור תולעת ספרים ידועה, רכשתי בתחילת השבוע כמה ספרים מהיבול שיצא לקראת שבוע הספר, והחלטתי להתחיל לקרוא דווקא מהבולט מבניהם – "דוהרים במקום" מאת הסופר יוני ויצמן בהוצאת מטר

במשפט אחד – מפתיע לחיוב, זורם וקריא אך מסוכן – עלול לעורר בכם רצון עז לעזוב הכל ולטוס לוויטנאם
ציון הספר דוהרים במקום: 8.5

מאת: יעל בן אברהם

אוי כמה שאני אוהבת את שבוע הספר – כנראה שזיכרונות הילדות בהם ההורים שלי, שכל השנה היו עסוקים מדיי בעבודה, מצאו סוף סוף זמן להוציא אותי ואת אחותי הגדולה להסתובב בין הדוכנים (שהיו אז עוד בגני יהושוע) עושים את שלהם. מעניין אם בעידן הדיגיטלי יצא לי לקחת גם את הילדים שלי, אבל זה דיון ליום אחר.

בכל מקרה, בתור תולעת ספרים ידועה, רכשתי בתחילת השבוע כמה ספרים מהיבול שיצא לקראת שבוע הספר, והחלטתי להתחיל לקרוא דווקא מהבולט מבניהם – “דוהרים במקום” מאת הסופר יוני ויצמן בהוצאת מטר. וכשאני אומרת הבולט מבניהם אני מתכוונת לכך בעיקר מילולית. את הספר עוטפת סימניית זהב, שמציעה לכל מי שרוכש את הספר להשתתף בהגרלה לטיסה בעקבות גיבורי הספר. גימיק נחמד, אבל בעיקר עורר בי את השאלה – האם מצב שוק הספרים הגיע לרמה כזו, שכדי לשווק ספר צריך לקדם אותו במהלך שכזה. אגב – חבל שהסימנייה מסתירה חלק מהשער, כי בעיניי הוא אחד העטיפות היפות ביותר שראיתי שיצאו בתקופה האחרונה. קרוסלה זהובה ואדומה שמשתלבת נפלא עם שם הספר.

עלילת הספר בהחלט צפויה לגרום לרבים מכם להגיד – וואלה, גם אני מרגיש ככה! מאוד ישראלי, ומאוד מדבר על הדילמות שבטח מדסקסים עליהם בחצי מישיבות קפה בין חברים. אהבה, זוגיות, יוקר המחייה, וכמה קשה להסתדר ולהגיע לאנשהו בישראל. כל פרק מתואר מנקודת מבט של אחת הדמויות, ונפתח בליה – זמרת דה וויס שלא מצליחה להתרומם ולהפוך לזמרת מוכרת. היא גרה בתל אביב בדירה דלוחה, ומנהלת רומן סודי עם אחד המנטורים של התוכנית.

שום דבר לא עובד לה, והיא מחליטה לעזוב הכל ולטוס לנקות את הראש בווייטנאם שם היא פוגשת את עומר שגם כן בורח מהחיים. סה”כ דמות שעל הנייר אמורה להיות מלח הארץ, אבל תאכלס נשמע כמו דוש תל אביבי ממוצע שמאוהב בעצמו ולא מסוגל לפנות מקום לאהבה נוספת. לעומר יש תיאוריה שלמה, בה גברים צריכים להמתין בסבלנות עד שישלימו את ההתבגרות שלהם, ולא ינסו חלילה להתמסד בגיל צעיר.

אפילו על השער האחורי מצוטט הקטע בו הוא מדבר עם ליה בספר – “האם גם אני צריך להאמין בשקר הרווח של מערכות יחסים שאנחנו גדלים לתוכם? כמעט כל מי שינסה לתחזק משולש של קריירה, אהבה וילדים בעשור הראשון שלו כבן אדם בוגר, לא יהיה מאושר,” בקיצור יש לו תיאוריה שובניסטית מעצבנת שאי אפשר להיות מאושר כשאתה מנסה גם לגדל ילדים, גם לתחזק זוגיות וגם לבנות את עצמך מקצועית. מה בדיוק הוא רוצה שאנחנו הנשים נעשה – נחכה לגברים מזדקנים בשנות החמישים שלהם, חסרי שיער ובעלי כרסים מפוארים.

ליה ועומר, יוצאים למסע לחציית ווייטנאם על גבי אופנועים. ללא ספק הרכיבה הופכת את המסע למיוחד ומסקרן. (אמא שלי הייתה הורגת אותי אם אפילו הייתי רק חושבת לעלות על אופנוע) מה שכן באופן מאוד לא מפתיע, מתפתח ביניהם רומן שלשמחתי הרבה דווקא לא גלש לקלישאות הוליוודיות. העלילה עמוסה פלאשבקים על התקופה בארץ, ועל הסיבות שהביאו את שניהם לעזוב הכל ולחפש מזור לדילמות הקיומיות. סה”כ לא פילוסופיה של שפינוזה או יונג, אבל העלילה בהחלט מחזיקה.

אי אפשר לכתוב ביקורת על הספר בלי להתייחס למיקום העלילה – ווייטנאם. אם יש משהו שויצמן עושה טובה במיוחד בספר, זה לתת תחושה כאילו אתה באמת נמצא שם. תיאורים יפים ומוצלחים של הנופים, ושל המסע עצמו עושים חשק אמיתי לנסוע מזרחה. בכלל הספר כתוב בצורה טובה, אפילו טובה מאוד, ויגרום למרביתכם להישאב פנימה.

בשורה התחתונה – ספר מפתיע ובהחלט מומלץ לקריאה.

את הספר תמצאו ברשתות הספרים של צומת ספרים או סטימצקי
או ניתן לרכישה אונליין דרך הוצאת מטר: http://matarbooks.co.il/index.php?book=2127&nav=2

ולאלו מכם שרוצים להשתתף בהגרלה לוייטנאם, אלו הפרטים