הממשלה תקדם תכנית לפיתוח תחבורה חכמה

ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון: "יש לישראל הזדמנות נדירה להוביל את עולם התחבורה החכמה בזכות הידע הייחודי שלנו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט להביא לאישור הממשלה בשבועות הקרובים החלטה במסגרתה תאושר תכנית רב-שנתית לפיתוח התחבורה החכמה בישראל, שתחזק את הפעילות הקיימת ותבסס את ישראל כמובילה עולמית בתחום.

הנחיה זו באה במסגרת סקירה שנתית והעמקה לשרים שהובאה הבוקר לממשלה, על התקדמות התכנית הלאומית לתחליפי דלקים במשרד ראש הממשלה.

הסקירה ניתנה ע”י ראש התכנית הלאומית אייל רוזנר. במהלך הדיון ניתן דגש על כך שבעקבות ההתקדמויות הטכנולוגיות המואצות בשנים האחרונות, המיקוד העולמי בתחום התחבורה מתקדם לכיוון התחבורה החכמה: רכבים אוטונומיים, שיתופיים, חשמליים, בעלי תקשורת נתונים ביניהם ובין סביבתם.

על כן, הנחה ראש הממשלה את ראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופ’ שמחון, יחד עם משרד התחבורה והתכנית הלאומית לתחליפי דלקים, להביא לממשלה תכנית מגובשת, עם יעדים מדידים לשנים הקרובות.

בסקירה של ראש התכנית לתחליפי דלקים עולה כי מאז הקמת התוכנית, מספר החברות הפעילות בתחום עלה מ-60 ל-500, וכן ההשקעות בתחום (על פני 5 שנים) הכפילו את יעדי הממשלה והגיעו ל-9,000 מלש”ח. מספר קבוצות המחקר עומד כיום על 220, וקהילת היזמים על כ-2,500 איש.

התוכנית אשר מטרתה לשמש זרז עולמי לקידום השימוש בדלקים חלופיים, הושקה בשנת 2011, בשותפות של עשרה משרדי ממשלה שונים, ותוקצבה בכמיליארד וחצי שקלים לעשור.

“ישראל מובילה עולמית”

בשנים האחרונות ישראל מיצבה את עצמה כמובילה עולמית בתחום וחתמה על מספר רב של שיתופי פעולה עם חברות רכב הרואות בישראל מרכז עולמי מתפתח של טכנולוגיות חדשניות לתחומי התחבורה החכמה.

לדוגמא פרויקט המתנול, שנעשה בשת”פ עם חברת פיאט קרייזלר. השת”פ יצר את הרכב הראשון בעולם שנוסע על כל סוג דלק נוזלי.

בנוסף, התוכנית מעודדת חוקרים בעלי שם עולמי, באמצעות הענקת פרס ראש הממשלה לחדשנות בשימוש בתחליפי נפט על סך מיליון דולר, המוענק מדי שנה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בנושא, “אנחנו שוקדים במשך חמש השנים האחרונות למצוא חלופות לשימוש בדלקים בתחבורה. השימוש בדלק, בנפט, רוב רובו הולך לשימוש בתחבורה. אנחנו מנסים לקדם את ההשתחררות העולמית מהתלות הזאת, וישראל הופכת להיות מובילה עולמית במציאת חלופות לאנרגיה שמבוססת על נפט. אנחנו עושים את זה על מנת ליצור עולם נקי יותר, בריא יותר וטוב יותר”.

“אנחנו רואים את הדבר הזה כמרכזי וחשוב, ויש לציין בסיפוק שגם שקמו בישראל הרבה מאוד סטארט-אפים שמפתחים אנרגיה חלופית ושיטות מהפכניות לתחבורה יעילה יותר, בטוחה יותר וגם נקיה יותר”, דברי נתניהו.