היעד: מיליון וחצי יחידות דיור בנויות תוך 24 שנים

קבינט הדיור אישר את התכנית האסטרטגית לדיור עד לשנת 2040 ■ שר האוצר, משה כחלון: "לראשונה מזה שנים יש תכנון אסטרטגי גם לטווח הקצר וגם לטווח הארוך"

השר משה כחלון צילום: דוברות הכנסת

קבינט הדיור בראשות שר האוצר, משה כחלון, אישר היום (שני) את התכנית האסטרטגית לדיור, הנותנת מענה לצרכי הדיור של מדינת ישראל עד לשנת 2040. במסגרת התכנית נקבע יעד לבניית מיליון וחצי יחידות דיור תוך 24 שנים.

תכנית זו מהווה המשך להחלטת ממשלה מיוני 2015 שקבעה את הצורך בגיבוש מתווה אסטרטגי לתחום הדיור, תוך התייחסות לביקושים העתידיים, פיזור גיאוגרפי, היקף התחדשות עירונית נדרש, מלאי תכנוני-אסטרטגי, יעדי מחירים וייעול שרשרת הייצור.

לצורך כך, הוקם צוות בראשות מינהל התכנון ובהשתתפות משרד הבינוי והשיכון והמועצה הלאומית לכלכלה, שגיבש תכנית אסטרטגית ארוכת טווח לדיור עבור כלל המגזרים. התכנית התבססה על תחזית שגיבשה המועצה הלאומית לכלכלה בה נקבע כי בשנים 2040-2017 תידרש תוספת של כ-1.5 מיליון יח”ד במדינת ישראל.

על בסיס כל אלה נמצא, כי נדרש להכין מלאי תכנוני של כ-2.7 מיליון יחידות דיור בתקופה זו. בארבע השנים הקרובות נדרשת מערכת התכנון לאשר 108 אלף יחידות דיור מדי שנה, והיקף זה הולך ועולה עד לאישורן של כ- 123 אלף יחידות דירות בכל שנה בשנים 2036-2040.

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט אמר כי “התכנית האסטרטגית שמה דגש מיוחד על מציאת פתרונות לכל מי שצפוי להכנס למעגל הביקוש בשנים הבאות. התוכנית מיועדת בראש וראשונה לאלו שאין להם דירות – זוגות צעירים וחיילים משוחררים. תכנון מסודר ועקבי הוא המפתח להגדלת ההיצע  של השיווקים ושל התחלות הבניה ולפיכך הושקע מאמץ גדול בנושא זה”.

מ”מ מנהלת מנהל התכנון, שירה ברנד הוסיפה כי “במקביל למתן מענה שוטף לצרכי השעה במשבר הדיור, מתחילה מערכת התכנון בתכנון אסטרטגי ארוך טווח במטרה ליצור מלאי איכותי של יחידות דיור ותשתיות נלוות שיענו על צרכי מגוון האוכלוסיות וכלל המגזרים במדינת ישראל בעשורים הקרובים”,

שר האוצר, משה כחלון סיכם, “לראשונה מזה שנים יש תכנון אסטרטגי גם לטווח הקצר וגם לטווח הארוך. בטווח הקצר  מעמידה הממשלה את הזוגות הצעירים ומחוסרי הדירה בראש סדר העדיפויות ומטפלת במשבר הדיור מהשורש. בטווח הארוך, האחריות שלנו היא לוודא שלא ייווצר בעתיד משבר חדש”.