ההשקעה הישראלית בתחום החלל האזרחי – הנמוכה בעולם

כך עלה מדירוג המדינות הפעילות בתחום הלווייני שהוצג בדיון במסקנות התפוצצות לווין עמוס 6 ■ מנכ"ל משרד התקשורת: "עלולים להתנתק מהעולם אם ייפגע כבל תת ימי"

רגע הפיצוץ של הלווין עמוס 6 צילום מסך: יוטיוב

ועדת המשנה לנושא החלל קיימה היום (שני) דיון במסקנות וועדת החלל שהוקמה בעקבות התפוצצות לווין עמוס 6 על כן השיגור.

יו”ר ועדת המשנה, ח”כ יואב קיש פתח את הדיון, “תעשיית לווייני התקשורת במשבר מאוד קשה בעקבות רצף האירועים האחרונים בתחום החלל והממשלה חייבת לתת תקצוב מיוחד כדי לתמוך בתעשייה הזו”.

מנכ”ל משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל, פרץ וזאן שעמד בראש הוועדה הציג את מסקנותיה. לדבריו, בנוסף למשבר שנותר בעקבות אבדן שני הלוויינים – עמוס 5 ו-6, ישנה האטה בפעילות של תחום החלל האזרחי בישראל גם בשל התפתחויות טכנולוגיות בחברות אחרות בעולם.

“אין פיתוח וייצור של לוויינים כרגע, אין הזמנות נוספות בעתיד וכל התחום נמצא כרגע בסכנה. יש פגיעה ביכולת הישראלית ויש סיכון להמשך ההחזקה של קו הייצור, למרות החשיבות העצומה לקידום התעשייה והכלכלה, קידום המדע והטכנולוגיה ולשיפור מעמדה של ישראל כמעצמת חלל”, ציין וזאן.

בדיון הציג משרד המדע כי ההשקעה לנפש עבור פעילות אזרחית בחלל בישראל נמוכה מאוד ביחס למדינות העולם ועומדת על 2 דולר לנפש בשנה. ארה”ב משקיעה בראש הרשימה 63 דולרים וקזחסטן הבאה בטבלה אחרי ישראל, 6 דולרים.

ח”כ חיים ילין תקף את האוצר על סירובו לתקצב את תעשיית החלל, “אתם לא עושים חיבור בין ההכנסות בעתיד להוצאות החברה. אנחנו לא יכולים להוכיח היום הכנסות שיבואו מזה אבל יהיו כאלה. בכל מקרה זאת השקעה ציונית להתנחל בחלל. יותר טוב מלתקצב התנחלויות בשטחים”.

פרופסור יצחק בן ישראל, יו”ר סוכנות החלל הישראלית אמר כי “תחום לווייני התצפית הוגדר על ידי ישראל כצורך לאומי ומצבו טוב. הבעיה היא בתחום לווייני התקשורת שם רוב הכסף מגיע מהשוק העסקי ויש לזה מינוס. אם יש רצף כישלונות לקוחות בורחים. בעיניי צריך להכריז על תחום לווייני התקשורת צורך לאומי”.

בועז לוי, סמנכ”ל תעשייה אווירית ומנהל חטיבת מערכות טילים וחלל סיפר, “האירוע של לווין עמוס 6 קרה בספטמבר ומאז אנחנו בעצירה. לא רק המכונות עצרו אלא גם המוחות כי אין עדין אפילו דיבורים על הלוויין הבא. אם אנחנו מדברים על לווין תוך שלוש שנים וצריך להתחיל לעבוד באופן מידי כדי שנוכל לעמוד ביעדים. יש סכנה של בריחת כל המוחות שמחזיקים בידע בישראל”.

נציג האוצר, מתן יגל אמר כי “עולה כאן הצורך האזרחי לנושא התקשורת. יש עוד גורמים ממשלתיים אחרים שאמונים על הנושא הזה והם יכולים לתקצב את זה מתקציב המשרד שלהם. אני חושב שגם אותם גופים יכולים לבוא ולקחת חלק בעלות הזו ולא לגלגל את זה על האוצר”.

דוד פולק, מנכ”ל חברת חלל סיפר לוועדה כי הם קרובים להוצאת מכרז על עמוס 8 במהלך החודשים הקרובים ועל העדפת החברה כי הזוכה במכרז תהיה חברה ישראלית.

יו”ר הוועדה ח”כ יואב קיש הודיע כי “הוועדה מקבלת את המצלות וועדת החלל בראשות מנכל משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל בראשות פרץ וזאן ורואה בתחום לווייני התקשורת האזרחית תחום קיומי. הוועדה קוראת לממשלת ישראל לגבש הצעת מחליטים ולסגור את המימון כבר בחודשיים הקרובים”.