האם הרגשות שלך הורגים אותך?

חשיפה: טיפול בטראומות מצמצם צורך בתרופות, ומעלה אחוזי החלמה ממחלות כרוניות וקשות במאות אחוזים, כבר מהטיפול הראשון.

ג'ון ג'יקובס, מפתחת מודל הסיפור הפנימי

למרות סכומי עתק המושקעים במחקר ופיתוח רפואי, האוכלוסייה הכללית הופכת חולה יותר. יש היום בישראל  200,000 חולי סרטן, ו 28,000  חולים חדשים מתווספים כל שנה.  עפ”י דוח של מחלקת הרישום הלאומי לסרטן, אחד מכל שלושה ישראלים צפוי לחלות בסרטן. מנתונים קשים נוספים עולה כי: בקרב אנשים בגיל 65 ומעלה קרוב ל 70% מהם סובלים ממחלה כרונית אחת לפחות, ולמערכת הבריאות הקונבנציונלית אין ממש פתרון מעבר לטיפולים תרופתיים.

עד כאן מה חדש? מה שמפתיע הוא, שלמרות מחקרים ועדויות חותכות, שמוכיחים כי קונפליקטים ואו טראומות רגשיות הם הם הגורמים למחלות כרוניות קשות, עדיין, כשמאובחנת מחלה, הרפואה הקונבנציונלית לא כוללת טיפול רגשי במערך הטיפול המוצע והמוגש למטופלים. לא נעסוק בלמה זה כך אבל כן נבחן את הגישות האחרות שכן נותנות מענה לסוגיה זו.

ההוכחה – לכל מחלה יש גורם רגשי

פרופ’ קנדיס פרט מאוניברסיטת ג’ורג’טאון בוושינגטון די סי,  חלוצה בתחום מדעי הקרוי פסיכו-נירו- אימונולוגיה, הוכיחה קשר ביוכימי בין רגשות למערכת החיסון, ושטראומות, כאבים וקונפליקטים רגשיים שאינם מטופלים כראוי נשארים כלואים בגוף שנים רבות  ומשבשים את פעילות התאים מה שבא לידי ביטוי במהלך החיים כמחלות גופניות. מסקנת המחקר המהפכנית דאז הייתה – שלכל מחלה יש גורם רגשי!

לצפייה נוספת:
1.החוליה החסרה בריפוי מחלות קשות
2.איך אורנה החלימה מסרטן, למרות שנאמר לה שאין כבר מה לעשות
3.מה אתם חייבים לעשות אם אובחנתם במחלה כרונית?

המענה המוכר

בעקבות ממצאי המחקר הזה ולא מעט מחקרים נוספים, המודעות הציבורית לנושא החלה לעלות, ויותר אנשים החלו לפנות לבחינה וחיפוש אחר מענה וטיפול בתחום הרגשי. החיפוש כלל טיפולים מסוגים שונים אך בעיקר הופנו על ידי מערכת הבריאות לטיפול פסיכולוגי קונבנציונלי, שבפועל, לאורך זמן נוצרו ספקות רבות לגבי היעילות שלו, בעיקר בשל הזמן הארוך הנדרש, העלות הגבוהה ומנגד היעילות הנמוכה של הטיפול הזה.

ג’ון ג’ייקובס מומחית לטיפול רגשי – גופני. בעלת 30 שנות ניסיון בליווי תהליכי ריפוי פרטניים וקבוצתיים, ומרצה בפקולטה למדעי הבריאות, ביה”ס למקצועות הבריאות הקהילתיים ע”ש לאון ומטילדה רקנאטי, אוניברסיטת בן גוריון בנגב, פיתחה את מודל הסיפור הפנימי, באמצעותו ניתן לתרגם  את שפת הסימפטומים של הגוף לקונפליקטים רגשיים, התנהגויות לא פונקציונאליות ודפוסי אישיות ספציפיים הקשורים להתפתחות מחלות ו”בעיות חיים” אחרות. דיוק המודל מקצר משמעותית את משך הטיפול ומייעל את תוצאותיו בגלל ההתמקדות בגורם הרגשי הספציפי שיש לטפל בו כדי לפתור את הבעיה בגללה האדם הגיע לטיפול.

עם 30 שנות ניסיון מאחוריה, ואלפי אנשים שליוותה מחולי לבריאות, ג’ון מספרת שהמודל קבל את השראתו מתהליך ההחלמה שלה ממחלה כרונית חשוכת מרפא. אחרי שניסתה עשרות טכניקות טיפול, כולל טיפול פסיכולוגי, הטיפול היחיד שבזכותו רפאה את עצמה היה טיפול רגשי.

 אולי יעניין אותך:
1.האם טיפול רגשי-גופני מסייע בהחלמה מסרטן? כל התשובות כאן
2.מוגבל לשבוע בלבד: 4 שאלות “ישר לבטן” לחיזוק תהליך ההחלמה שלכם

ג’ון מספרת שבמהלך שנות עבודתה הקלינית, פגשה שלושה אתגרים מקצועיים מאד גדולים שהמודל נועד לתת להם פתרון והיא מפרטת:

1.מורכבות העולם הרגשי
“העולם הרגשי סבוך ומורכב. לכל אחד מאיתנו כמות עצומה של אירועי חיים טעונים רגשית. כשאנשים מגיעים לטיפול עם בעיה גופנית, מטרת הטיפול היא פתרון הבעיה הגופנית, לא חקר העולם הרגשי. חיפשתי דרך לדייק את המוטיב הרגשי הספציפי שקשור למחלה.”

2.התמודדות עם מקרים בהם אנשים סובלים מכמה מחלות בו זמנית
” במקרים מורכבים, היה חסר לי כלי לעשות סדר בסימפטומים הרבים, בשאיפה להגיע למוטיב רגשי משותף לכל המחלות.”

3.מניעת הישנות הדפוסים הרגשיים
“בתחילת דרכי ראיתי שכל עוד אנשים נמצאים בטיפול הם מתחזקים ומצבם משתפר, אבל לאחר סיום הטיפול הם נוטים לחזור בהדרגה לדפוסים הישנים. חיפשתי דרך להטמיע את השינויים כך שיחזיקו לאורך שנים.”

מודל הסיפור הפנימי נותן פתרון לשלושת האתגרים האלה, וזו גם הבשורה החדשה. באמצעות המודל, ניתן לאתר ולעקור מהשורש את הבעיה הרגשית המדויקת, הגורמת לבעיות בריאות גופניות, כבר מהפגישה הראשונה, גם במקרים מרובי מחלות.
ברגע שזיהוי מקור הבעיה מדויק ויעיל, גם הטיפול מדויק, יעיל וקצר באופן משמעותי.
עבור הלקוח זה אומר, שמשך הטיפול מתקצר משנים לחודשים ספורים, עלויות שכל אחד יכול לעמוד בהן וסיכויי החלמה גבוהים באופן משמעותי, לפעמים במאות אחוזים.

אורית, חולת פיברומיאלגיה מספרת: “בזכות הטיפול, הבנתי שהכאב הרגשי הגדול שלי ישב בילדות, במערכת היחסים עם המשפחה שלי. כילדה, הרגשתי לא חשובה ולא אהובה. היום אני מרגישה שקט ושלמות עם המשפחה שלי. במקביל, משהו השתחרר בגוף. הגוף משוחרר מכאב ומאד ברור לי שאין לי יותר פיברומיאלגיה. הרווחתי פעמיים: גם קבלתי חזרה את המשפחה שלי וגם קבלתי חזרה את הבריאות שלי! וכל זה בכמה חודשים בלבד!”.

באמצעות זיהוי המוטיב הרגשי הספציפי שיש לטפל בו כדי שהגוף יחלים, משך הטיפול מתקצר, העלויות הכרוכות בו קטנות, וסיכויי החלמה עולים במאות אחוזים

איך עובד מודל הסיפור הפנימי?

למודל הסיפור הפנימי 3 חלקים.

1.הסיפור הגופני
אם תכנסו לתיק הרפואי שלכם, תגלו רשימת מחלות שטופלו, כל אחת כאפיזודה נפרדת. פעם היה לכם שפעת, פעם דלקת גרון, פעם גילו לכם לחץ דם גבוה ובהמשך נתפס לכם הגב וכו’. כל מחלה טופלה נקודתית, בלי קשר למחלות שהיו לפניה. זה בדיוק כמו סיפורים קצרים, שאין ביניהם קשר מלבד העובדה שהם מרוכזים באותו הספר. מודל הסיפור הפנימי מתייחס להיסטוריה הרפואית שלכם כאל פרקים שונים באותו הסיפור, מה שמאפשר זיהוי תבניות גופניות חוזרות, המשותפות לאירועי הבריאות השונים.

למה זה חשוב?
משום שזה חושף את המנגנון ההתנהלות והתגובה האופייני של הגוף שלכם , אותו מנגנון שמייצר מחלות. כשמטפלים במנגנון הזה מהיסוד- הגוף מחלים.

2.הסיפור הרגשי
במקביל לזיהוי תבניות התנהגות גופניות,  ג’ון מתעדת גם את אירועי החיים הרגשיים המרכזיים שלכם, כולל אירועים שלא בהכרח ייחסתם להם חשיבות מאד גדולה, ומאתרת תבניות התנהגות ותגובה רגשיים חוזרים ומובהקים של כל אחד באופן אישי.

3.הסיפור הפנימי – נקודות השקה והקבלה
כשמעמידים את הסיפור הגופני ואת הסיפור הרגשי האחד לידי השני, מתגלות נקודות השקה בין אירועים רגשיים וגופניים, ותבניות התגובה המרכזיות, המשותפות לגוף ולנפש, אותן תבניות שיש לטפל בהן על מנת שהגוף יחלים.

במקום לירות באפלה ולבזבז זמן יקר בטיפול בהמון אירועים רגשיים, שרובם לא קשורים למחלה,  מודל הסיפור הפנימי, עושה זום אין לייזר על הבעיה הרגשית הספציפית שקשורה למחלה.

דוגמה לניתוח מקרה אמיתי, שלקוחה נפתרה מבעיות אוזניים כרוניות של שנים

כשמעמידים את הסיפור הגופני ואת הסיפור הרגשי האחד לידי השני, מתגלות תבניות היסוד שיש לטפל בהן על מנת שהגוף יחלים

בדוגמה המצורפת ניתן לראות, שמקביל לכל אירוע גופני משמעותי (מלבנים לבנים) התרחש אירוע רגשי משמעותי ( מלבנים כחולים). בכל פעם שהיה אירוע גופני שקשור לאוזניים, החוויה הרגשית המרכזית היתה ש”לא מקשיבים לי”. “לא מקשיבים לי” ו”אני לא שומעת (פיזית)” זה בעצם אותו מוטיב מפרספקטיבה שונה. אחרי שנים של טיפולים תרופתיים והליכים חודרניים אחרים שלא פתרו את הבעיה, טיפול בחוויה הרגשית ש”לא מקשיבים לי”, הוא זה שפתר את בעיות האוזניים.

יצחק מספר: “הגעתי לג’ון אחרי ניתוח ערמונית עם בריחת שתן משמעותית, בחרדה איומה שבריחת השתן לא תפסק, ובמשבר קריסת עסק, שגרם להפסדים כספיים ניכרים. החרדה מהבלתי נודע הכתה לעומק. נכנסתי לקיפאון.  לא הצלחתי לחשוב בהגיון, לקבל החלטות או לתפקד. שלוש פגישות, שכללו שאלות נוקבות, והתאמת תמצית, החזירו אותי תוך פחות מעשרים וארבע שעות לתפקוד. החרדה והפאניקה  נותרו מאחור , חזרה מחשבה צלולה על המתרחש ודליפת השתן קטנה ב 90% בתוך שבוע בלבד,  זאת למרות שצפי הרופאים היה שהדליפות שימשכו בין חודשיים לשנה”.

באמת? תוך 24 שעות?
“עד כמה שזה נשמע בלתי אפשרי – אכן תוך 24 שעות יצחק כבר הרגיש שיפור משמעותי.
זו כוחן של תמציות הצמחים ההומאופתיות, שמיד אדבר עליהן.”

“אז אתרנו את הבעיה הרגשית – איך מטפלים בה”?

לטיפול 3 חלקים:

1.שחרור מטען רגשי שלילי מאירועי עבר
מכיוון שהמחלה היא תוצאה של מטען רגשי, צריך לחפש את מקור הגורם הרגשי בעבר, לפני הופעת המחלה בגוף. בעזרת טכניקת טיפול ייחודית, מאתרים את אירוע המקור המדויק, והופכים את המטען הרגשי מפעיל לניטרלי. כך, מסירים את הגורם להיחלשות מערכת החיסון, ולהתפתחות המחלה, ומעירים את מנגנוני הריפוי העצמיים של הגוף שנכנסים לפעולה במלוא המרץ.

 2.שינוי הרגלים רגשיים
תבניות התגובה הרגשיות, שנוצרו באירוע המקור, מוטמעות בתת-המודע, לכן חוזרות שוב ושוב באופן אוטומטי במהלך החיים וממשיכות לייצר חוסר איזון גופני. באמצעות טכניקות לשינוי התנהגותי, בטיפול תטמיעו הרגלים רגשיים חדשים, בהתאם לתבניות ולצרכים האישיים שלכם נכון להיום.

3.תמציות צמחים הומאופטיות
בזמן שאתם משחררים מטענים רגשיים מאירועי עבר ומטמיעים הרגלים רגשיים חדשים, תמציות צמחים הומאופטיות המותאמות באופן ייחודי, דוחפות את המערכת הגופנית והרגשית לאיזון והחלמה, מה שמקל על המטופל לעשות את השינוי בפועל. זה קצת כמו “חבר דמיוני” שמצד אחד, כל הזמן דוחף, מעודד ותומך בך ללכת בדרך החדשה, ומצד שני, כל הזמן שומר עליך שלא תחזור להרגלים הישנים.

פרקטית זה אומר, שלמטופל יותר קל לעשות את השינויים הרגשיים הנדרשים כדי להחלים, המטרות הטיפוליות מושגות תוך זמן קצר וכל זה מתרגם לקיצור משך הטיפול וצמצום העלויות.  בדיוק כמו אצל יצחק.

גילה מספרת: “הודות לטיפול אני מבינה את הקשר בין מצבי הגופני והרגשי. למדתי איך להגיב, לפעול ולהתייחס אחרת לרגשות שלי. למרות שהייתי מאד סקפטית, לקחתי את התמציות באדיקות. עכשיו אני משוכנעת שהשילוב בין התמציות ומסע השיקוף העצמי שעשיתי הוא זה שיצר את התוצאות הטובות.”

האם את יכולה לתת לקוראים טיפ, איך יזהו את המוטיב הרגשי שגורם למחלה שלהם?

על מנת לזהות את הכאב הרגשי המשויך למחלה גופנית אתם צריכים לזהות מה אתם מרגישים עם או כלפי המחלה. למשל:  “שהגוף בוגד בי”. ש”אני הולך ומתפרק”, ש”הגוף לא מקשיב לי” וכו’. את אותה ההרגשה תחפשו בחיים שלכם ובה תטפלו.

לשחרר את האדם הבריא שאני – סדרת סרטונים

בסדרת הסרטונים תלמדו איך כל אחד יכול לקדם החלמה, גם ממחלות קשות, באמצעות עבודה פנימית מדויקת וממוקדת ובאמצעות חיים באמת ויושרה פנימית.

סדרת הסרטונים האינטרנטית שלך “לשחרר את האדם הבריא שאני” הפכה ויראלית. מה יש בה?

יש סיבה טובה לכך, משום שהיא מציגה מקרים אמיתיים של אנשים, שהחלימו גם ממחלות קשות, כולל אישה שהחלימה מסרטן למרות שלדבריה, הרופאים שלחו אותה הביתה למות. הסדרה  מראה איך כל אחד יכול לקדם החלמה, גם ממחלות קשות, באמצעות 4 שאלות מפתח “ישר לבטן”, שהתשובות עליהן מובילות לעבודה פנימית מדויקת וממוקדת, ולחיים באמת, ויושרה פנימית.

ואפשר עדיין לצפות בסדרה?

״אנחנו ממש נמצאים בדקה ה-90, והיא יורדת מהאוויר ממש בעוד ימים ספורים. אני אתן לך קישור  שתשלבי בכתבה לטובת הקוראים.״

מוגבל בזמן: לצפייה בסדרת הסרטונים “לשחרר את האדם הבריא שאני” הקליקו כאן