בשורה: שוק שמן הזית נפתח לתחרות

שר האוצר, הכלכלה והתעשייה, משה כחלון, חתם היום על עדכון תקן שמן זית, אשר יאפשר התאמה לתקינה הבינלאומית ויבוא שמן זית ממגוון מדינות ובמגוון מחירים

מגבירים את התחרות. שמן זית (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

שר האוצר, הכלכלה והתעשייה, משה כחלון, חתם היום על עדכון תקן שמן זית, אשר יאפשר התאמה לתקינה הבינלאומית ויבוא שמן זית ממגוון מדינות ובמגוון מחירים בהתאם.

זאת בהתאם למדיניות משרד הכלכלה ובהמשך להמלצות הוועדה להגברת התחרות ולהסרת חסמים בייבוא ובמטרה לעודד תחרות ולהביא להורדת מחירים.

שמן זית כתית מעולה, מהווה 88% משוק שמן זית בישראל, כאשר מחירו בארץ גבוה ממחירו באירופה באופן מובהק.

על פי נתוני משרד הכלכלה, בשוק  שמן הזית כתית בישראל מצויים עשרות מותגים שונים, חלקם על טהרת השמן המקומי, חלקם על על טהרת שמן מיובא ורובם מכילים בלנד של שמן מקומי ושמן מיובא.

50% משוק שמן הזית, נשלט על ידי שלושה מותגים מובילים – יד מרדכי, זיתא ועץ הזית. בשנה האחרונה ירד מעט מחיר השמן בבקבוק לצרכן, לאור פתיחה של מכסות יבוא פטורות ממכס.

בכדי להתמודד עם פערי מחירים אלו, פעל משרד הכלכלה בחודשים האחרונים לאמץ רגולציה בינלאומיות ללא סעיפים ייחודיים, אשר הופיעו בגרסת התקן שהועברה לראשונה ממכון התקנים ועלולים להוות חסם סחר.

יחד עם זאת, מסדיר התקן החדש את סוגיית ציון מקור השמן שבקבוק ומגביר את השקיפות עבור הצרכן, כפי שמקובל גם בתקינה הבינ”ל והאירופאית. לפיכך יוכל כעת הצרכן  ללמוד מן התווית שעל הבקבוק האם השמן  שבבקבוק  הוא כולו ישראלי, כולו זר, או בלנד של שמן מקומי ושמן זר.

עמית לנג, מנכ”ל משרד הכלכלה והתעשייה ציין כי “מהלך זה הינו חלק ממאמץ ממשלתי רחב הבא לידי ביטוי גם בחוק ההסדרים וכן בהמלצות הוועדה להגברת התחרות והסרת חסמים ביבוא אשר תורם לעדכון הרגולציה הישראלית בהתאם לרגולציה הבינלאומית, הורדת חסמי יבוא, עידוד תחרות והפחתת יוקר המחייה בישראל”.